CDQ2D63-150DCMZ-M9B
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-150DCMZ-M9B
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Double-acting design provides efficient operation in both directions.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2D63-150DCMZ-M9B
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm