CDQ2D50-75DMZ-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-75DMZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PSDPC) with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 4Standard 75mm stroke with 50mm bore size for reliable linear motion.
  • 5Durable construction with rod end male thread for enhanced load handling.
Product Details
CDQ2D50-75DMZ-M9PSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm