CDQ2D50-75DCMZ-XC26A
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-75DCMZ-XC26A
Key Features
  • 150mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 3Double-acting action ensures efficient bidirectional operation.
  • 4Built-in auto switch compatibility (4-sided groove) for easy sensor integration.
  • 5Includes rubber bumper and male rod end thread for enhanced durability.
Product Details
CDQ2D50-75DCMZ-XC26A
Made To Order
Double Clevis Width/Double Knuckle Width:16.5 mm
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm