CDQ2D50-30DMZ-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-30DMZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 450mm bore size and 30mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 5DC24V compatible auto switch with a 3m lead wire for convenient connectivity.
Product Details
CDQ2D50-30DMZ-M9BWL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm