CDQ2D50-30DMZ-J79WL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-30DMZ-J79WL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 350mm bore size provides strong and consistent linear motion.
  • 4Includes a 2-color solid-state auto switch with a 3m lead wire for easy integration.
  • 5Rod end male thread (M) ensures secure and adjustable mounting.
Product Details
CDQ2D50-30DMZ-J79WL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm