CDQ2D50-20DCMZ-XC26A
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-20DCMZ-XC26A
Key Features
  • 1Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 2Built-in auto switch (magnet) for precise position detection.
  • 350mm bore size and 20mm stroke for robust performance.
  • 4Double acting operation ensures efficient bidirectional movement.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
Product Details
CDQ2D50-20DCMZ-XC26A
Made To Order
Double Clevis Width/Double Knuckle Width:16.5 mm
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm