CDQ2D50-20DCMZ-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-20DCMZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 250mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 4Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 52-color indicator auto switch with 3m lead wire for easy monitoring and control.
Product Details
CDQ2D50-20DCMZ-M9BWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm