CDQ2D50-100DZ-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D50-100DZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures stable and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output for reliable signal transmission.
  • 450mm bore size and 100mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 53m lead wire and multi-voltage support (DC5V-28V) for versatile connectivity.
Product Details
CDQ2D50-100DZ-M9NL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm