CDQ2D40M-30DMZ-W-M9PWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40M-30DMZ-W-M9PWL
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation.
  • 340mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 4Double knuckle joint (rod end bracket) for enhanced movement flexibility.
  • 52-color indicator solid-state auto switch with 3m lead wire for easy integration.
Product Details
CDQ2D40M-30DMZ-W-M9PWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm