CDQ2D40M-30DMZ-W
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40M-30DMZ-W
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic actuation.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Double knuckle joint (W) for versatile rod end attachment options.
  • 4Standard 30mm stroke suitable for a wide range of automation tasks.
  • 5Compatible with auto switches (optional) for enhanced control and feedback.
Product Details
CDQ2D40M-30DMZ-W
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm