CDQ2D40-50DMZ-M9BAVZ-X271
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-50DMZ-M9BAVZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing in automation applications.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 4Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to chemicals and high temperatures.
  • 5Double clevis mounting style for secure and flexible installation options.
Product Details
CDQ2D40-50DMZ-M9BAVZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm