CDQ2D40-30DMZ-W-M9BWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-30DMZ-W-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M12-4 pin connector for easy integration.
  • 440mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for flexible movement and alignment.
Product Details
CDQ2D40-30DMZ-W-M9BWSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm