CDQ2D40-30DCMZ-W-M9BASDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-30DCMZ-W-M9BASDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340mm bore size and 30mm stroke provide optimal force and movement for industrial tasks.
  • 4Water-resistant M9BASDPC auto switch with pre-wired connector for easy integration.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread enhance durability and performance.
Product Details
CDQ2D40-30DCMZ-W-M9BASDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm