CDQ2D40-25DZ-XC6
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-25DZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm stroke for reliable performance in industrial applications.
  • 4Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
Product Details
CDQ2D40-25DZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm