CDQ2D40-20DCMZ-W-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-20DCMZ-W-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340mm bore size and 20mm stroke for reliable performance in industrial applications.
  • 42-color solid-state auto switch with a 3m lead wire for easy connectivity and monitoring.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and shock absorption.
Product Details
CDQ2D40-20DCMZ-W-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm