CDQ2D40-15DMZ-W-M9BWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-15DMZ-W-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation in various applications.
  • 3Pre-wired auto switch with 2-color indicator and M12-4 pin connector for easy setup.
  • 4Rod end male thread and double knuckle joint for enhanced mounting versatility.
  • 5DC24V-compatible solid-state auto switch with a 0.5m lead wire for convenient integration.
Product Details
CDQ2D40-15DMZ-W-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm