CDQ2D40-100DZ-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D40-100DZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 340mm bore size and 100mm stroke for optimal force and movement.
  • 4Solid-state auto switch with PNP output for easy integration into control systems.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for long-lasting performance.
Product Details
CDQ2D40-100DZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm