CDQ2D20-50DZ-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-50DZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 420mm bore size and 50mm stroke for precise and efficient operation.
  • 53m lead wire and DC24V compatibility for flexible integration into various setups.
Product Details
CDQ2D20-50DZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm