CDQ2D20-40DZ-M9PWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-40DZ-M9PWZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 45m lead wire and multi-voltage support (DC5V-28V) for versatile connectivity.
  • 5Standard 40mm stroke and 20mm bore size for efficient pneumatic operation.
Product Details
CDQ2D20-40DZ-M9PWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm