CDQ2D20-30DZ-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-30DZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin pre-wired connector for easy integration.
  • 420mm bore size and 30mm standard stroke for reliable performance in compact spaces.
  • 5DC5V-24V compatible auto switch with indicator light for versatile voltage applications.
Product Details
CDQ2D20-30DZ-M9PSDPC
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm