CDQ2D20-30DMZ-W-M9BZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-30DMZ-W-M9BZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 420mm bore size and 30mm stroke provide precise linear motion for various applications.
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced adaptability in complex setups.
Product Details
CDQ2D20-30DMZ-W-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm