CDQ2D20-30DCMZ-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-30DCMZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy setup.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 5Compatible with DC 5V, 12V, and 24V power supplies for flexible integration.
Product Details
CDQ2D20-30DCMZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm