CDQ2D20-15DMZ-M9BW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D20-15DMZ-M9BW
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for secure and flexible installation.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Compact 20 mm bore size with 15 mm stroke for precise linear motion.
  • 5DC24V-compatible auto switch with 0.5m lead wire for convenient connectivity.
Product Details
CDQ2D20-15DMZ-M9BW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm