CDQ2D12-30DZ-M9PWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D12-30DZ-M9PWZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for versatile installation options.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 45m lead wire and multi-voltage support (DC5V,12V,24V) for flexible integration.
  • 5Compact design with 12mm bore and 30mm stroke for space-efficient applications.
Product Details
CDQ2D12-30DZ-M9PWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm