CDQ2D12-10DMZ-W-M9NVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D12-10DMZ-W-M9NVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style for flexible installation options.
  • 312mm bore size provides optimal force for compact applications.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback (NPN, 3-wire).
  • 5Double knuckle joint rod end bracket for enhanced movement flexibility.
Product Details
CDQ2D12-10DMZ-W-M9NVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm