CDQ2D100TN-175DCZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D100TN-175DCZ
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2100mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 3Built-in magnet enables easy integration with position sensors.
  • 4NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2D100TN-175DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 100 mm