CDQ2BS50-100DCMZ-A73
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS50-100DCMZ-A73
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 100mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 44-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor placement.
  • 5Reed auto switch (A73) with indicator light and 0.5m lead wire for DC24V/AC100V.
Product Details
CDQ2BS50-100DCMZ-A73
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm