CDQ2BS40-15DCMZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2BS40-15DCMZ-XC89
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting action ensures efficient forward and return strokes.
  • 3Anti-lateral load design enhances durability and precision.
  • 4Rubber bumper cushion reduces impact and noise during operation.
  • 5Rod end male thread (M) and through-hole mounting (B) for versatile installation.
Product Details
CDQ2BS40-15DCMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm