CDQ2B80-25DCZ-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B80-25DCZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation applications.
  • 280mm bore size and 25mm standard stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth operation and reduces impact noise.
  • 4Solid-state auto switch (M9NL) with NPN output and indicator light for easy integration.
  • 5Through-hole mounting (B) for secure and flexible installation in various setups.
Product Details
CDQ2B80-25DCZ-M9NL
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm