CDQ2B63-8DZ-F7BV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-8DZ-F7BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC10~28V).
  • 4Through-hole mounting design for versatile installation options.
  • 5Durable construction with standard rod end female thread for easy integration.
Product Details
CDQ2B63-8DZ-F7BV
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm