CDQ2B63-45DMZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-45DMZ-XC89
Key Features
  • 163mm bore size for powerful and efficient operation in industrial applications.
  • 2Double-acting design ensures precise control in both extending and retracting movements.
  • 3Standard 45mm stroke length suitable for a wide range of automation tasks.
  • 4Rod end male thread (M) for easy and secure mounting in various setups.
  • 5Through-hole mounting style (B) provides flexibility and stability in installation.
Product Details
CDQ2B63-45DMZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 63 mm