CDQ2B63-45+0DZ-XC11
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-45+0DZ-XC11
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 263mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 3Dual stroke marks for precise adjustment and repeatable positioning.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B63-45+0DZ-XC11
Made To Order
Dual Stroke Cylinder/Single Rod Type
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 0 mm
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm