CDQ2B63-30DZ-M9BVS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-30DZ-M9BVS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 30mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and straightforward installation.
  • 5DC24V compatible auto switch with 0.5m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2B63-30DZ-M9BVS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm