CDQ2B63-15DCMZ-M9BWVM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-15DCMZ-M9BWVM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 15mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and flexibility.
Product Details
CDQ2B63-15DCMZ-M9BWVM
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm