CDQ2B63-100DZ-P4DWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B63-100DZ-P4DWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 263mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch (P4DWL) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5Dual-sided or four-sided auto switch mounting grooves for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2B63-100DZ-P4DWL
Made To Order
Standard
Auto Switch
Magnetic Field Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC20~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm