CDQ2B50TF-60DCZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50TF-60DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size ensures strong and consistent force output.
  • 360mm stroke length provides optimal movement for various applications.
  • 4Rubber bumper included for shock absorption and extended lifespan.
  • 5Through-hole mounting style for easy and secure installation.
Product Details
CDQ2B50TF-60DCZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 50 mm