CDQ2B50R-100DZ-M9BAL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50R-100DZ-M9BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 250mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals ensure durability and resistance to wear.
  • 4Water-resistant auto switches (M9BAL) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
Product Details
CDQ2B50R-100DZ-M9BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm