CDQ2B50-55DMZ-A93LS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-55DMZ-A93LS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation applications.
  • 250mm bore size and 55mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread for secure and versatile mounting options.
  • 5Durable construction with through-hole mounting for industrial use.
Product Details
CDQ2B50-55DMZ-A93LS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Body Option
Rod End Male Thread
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm