CDQ2B50-40DCMZ-L-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-40DCMZ-L-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 40mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
Product Details
CDQ2B50-40DCMZ-L-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm