CDQ2B50-10DCMZ-M9PV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-10DCMZ-M9PV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing and automation integration.
  • 250mm bore size with 10mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch (M9PV) with PNP output and indicator light for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper and male rod end thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Through-hole mounting design for easy installation in standard applications.
Product Details
CDQ2B50-10DCMZ-M9PV
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm