CDQ2B50-100DMZ-L-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-100DMZ-L-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 100mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 5Rod end male thread and shipped mounting bolts for quick assembly.
Product Details
CDQ2B50-100DMZ-L-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm