CDQ2B50-100DCZ-L
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B50-100DCZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 250mm bore size and 100mm standard stroke for powerful and consistent operation.
  • 3Through-hole mounting style ensures easy and secure installation.
  • 4Rubber bumper (Body Option C) reduces impact and noise during operation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B50-100DCZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm