CDQ2B40TN-75DMZ-M9PWZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TN-75DMZ-M9PWZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2NPT port threading ensures secure and leak-free air connections.
  • 3Includes a 2-color solid-state auto switch with 5m lead wire for versatile installation.
  • 440mm bore and 75mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 5Rod end male thread design allows for flexible mounting and integration.
Product Details
CDQ2B40TN-75DMZ-M9PWZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm