CDQ2B40TN-45DZ-XC4
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TN-45DZ-XC4
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size and 45mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free connections.
  • 4Heavy-duty scraper (XC4) enhances durability in harsh environments.
  • 5Auto switch mounting grooves (Z) allow flexible sensor installation on multiple sides.
Product Details
CDQ2B40TN-45DZ-XC4
Made To Order
With Heavy Duty Scraper
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm