CDQ2B40TN-10DZ-M9PWVMS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40TN-10DZ-M9PWVMS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240 mm bore size and 10 mm standard stroke for versatile applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Includes a 2-color indicator solid-state auto switch with 1m lead wire for easy monitoring.
  • 5Through-hole mounting style for straightforward and stable installation.
Product Details
CDQ2B40TN-10DZ-M9PWVMS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm