CDQ2B40R-40DMZ-M9BAL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40R-40DMZ-M9BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore and 40mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals ensure durability and resistance to wear.
  • 5Rod end male thread and through-hole mounting for easy installation and compatibility.
Product Details
CDQ2B40R-40DMZ-M9BAL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm