CDQ2B40-90DCMZ-XB10
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-90DCMZ-XB10
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 90mm stroke for powerful and consistent operation.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor installation.
  • 5Intermediate stroke design with exclusive body for customized applications.
Product Details
CDQ2B40-90DCMZ-XB10
Made To Order
Intermediate Stroke Using Exclusive Body
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm