CDQ2B40-75DMZ-M9BWZ-XC89
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-75DMZ-M9BWZ-XC89
Key Features
  • 1Built-in auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 2Double-acting design ensures efficient bidirectional operation.
  • 340mm bore size and 75mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Solid-state auto switch with 5m lead wire and DC24V compatibility.
  • 5Rod made of S45C material for durability and long service life.
Product Details
CDQ2B40-75DMZ-M9BWZ-XC89
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm