CDQ2B40-60DZ-M9BSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-60DZ-M9BSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 60mm stroke for robust performance in industrial settings.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation options.
  • 5DC24V compatible with a wide voltage range (DC10~28V) for flexible power supply.
Product Details
CDQ2B40-60DZ-M9BSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm