CDQ2B40-50DZ-F7BWVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B40-50DZ-F7BWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 4Through-hole mounting style (standard) ensures secure and flexible installation options.
  • 5DC24V (10~28V) compatible auto switch with indicator light for clear operational feedback.
Product Details
CDQ2B40-50DZ-F7BWVL
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm